# PA4792.231HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4792.231HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4792-231hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4792-231hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 46 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.47mOhm
- **Height:** 0.285" (7.25mm)
- **Inductance:** 230 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.874" L x 0.323" W (22.20mm x 8.20mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** ±10%