# PA4548.153NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4548.153NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4548-153nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4548-153nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/39/553-3984-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 180mOhm Max
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%