# PA4390.331AHLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4390.331AHLT
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4390-331ahlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4390-331ahlt#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Current Rating (Amps):** 42 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.4mOhm Max
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.256" W (10.00mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±15%