# PA4390.121HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4390.121HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4390-121hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4390-121hlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/38/553-3823-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 78A
- **Current Rating (Amps):** 68 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.185mOhm
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.276" W (10.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±15%