# PA4349.333ANLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4349.333ANLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4349-333anlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4349-333anlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/40/553-4048-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10.5A
- **Current Rating (Amps):** 16 A
- **DC Resistance (DCR):** 15.4mOhm Max
- **Frequency:** 4MHz
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.925" L x 0.866" W (23.50mm x 22.00mm)
- **Tolerance:** ±20%