# PA4346.472ANLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4346.472ANLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4346-472anlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4346-472anlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/40/553-4043-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A
- **Current Rating (Amps):** 12.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 10.2mOhm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
- **Tolerance:** ±20%