# PA4345.331NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4345.331NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4345-331nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4345-331nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/34/553-3484-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 21.3A
- **Current Rating (Amps):** 12 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.3mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
- **Tolerance:** Â±20%