# PA4344.152NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4344.152NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4344-152nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4344-152nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/30/553-3011-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 52A
- **Current Rating (Amps):** 47 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.5mOhm Max
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)