# PA4343.501NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4343.501NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4343-501nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4343-501nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/30/553-3003-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.25mOhm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 500 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
- **Tolerance:** ±20%