# PA4342.271NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4342.271NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4342-271nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4342-271nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/30/553-3001-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60A
- **Current Rating (Amps):** 33 A
- **DC Resistance (DCR):** 1mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 270 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
- **Tolerance:** ±20%