# PA4342.103ANLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4342.103ANLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4342-103anlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4342-103anlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/40/553-4022-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7.5A
- **Current Rating (Amps):** 6.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%