# PA4341.223ANLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4341.223ANLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4341-223anlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4341-223anlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/40/553-4009-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 190mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%