# PA4341.101NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4341.101NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4341-101nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4341-101nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/29/553-2996-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60A
- **Current Rating (Amps):** 32.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.7mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
- **Tolerance:** ±30%