# PA4340.472NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4340.472NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4340-472nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4340-472nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/33/553-3394-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A
- **Current Rating (Amps):** 4.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 53mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
- **Tolerance:** ±20%