# PA4337.472NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4337.472NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4337-472nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4337-472nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.97A
- **Current Rating (Amps):** 3.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 34mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%