# PA4335.241NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4335.241NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4335-241nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4335-241nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/35/553-3518-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.5A
- **Current Rating (Amps):** 4.05 A
- **DC Resistance (DCR):** 23mOhm Max
- **Frequency:** 117MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 240 nH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.106" L x 0.087" W (2.70mm x 2.20mm)
- **Tolerance:** ±20%