# PA4332.103NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4332.103NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4332-103nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4332-103nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/32/553-3290-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.8A
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 216mOhm Max
- **Frequency:** 11MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
- **Tolerance:** ±20%