# PA4331.682NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4331.682NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4331-682nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4331-682nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/32/553-3281-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.6A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 340mOhm Max
- **Frequency:** 16MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** ±20%