# PA4330.222NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4330.222NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4330-222nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4330-222nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.8A
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 170mOhm Max
- **Frequency:** 39MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.087" L x 0.071" W (2.20mm x 1.80mm)
- **Tolerance:** ±20%