# PA4321.333NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4321.333NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4321-333nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4321-333nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/36/553-3687-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.66A
- **Current Rating (Amps):** 2.14 A
- **DC Resistance (DCR):** 68mOhm Max
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.402" W (10.00mm x 10.20mm)
- **Tolerance:** ±20%