# PA4310.103NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4310.103NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4310-103nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4310-103nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/36/553-3616-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 12 A
- **DC Resistance (DCR):** 37mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
- **Tolerance:** ±20%