# PA4307.334NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4307.334NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4307-334nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4307-334nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/35/553-3584-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 550 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.78Ohm Max
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 330 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** Â±20%