# PA3779.141HL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA3779.141HL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa3779-141hl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa3779-141hl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 86A
- **Current Rating (Amps):** 56 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.29mOhm
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 140 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.449" L x 0.276" W (11.40mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** Â±15%