# PA2982.151HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2982.151HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2982-151hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2982-151hlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/45/9180455-553-2952-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 64A
- **Current Rating (Amps):** 50 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.35mOhm
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Inductance:** 150 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.315" W (11.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±10%