# PA2729.603NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2729.603NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2729-603nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2729-603nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/77/25/9177252-553-3333-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.2A
- **Current Rating (Amps):** 5.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 31.5mOhm Max
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Inductance:** 60.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
- **Tolerance:** ±15%