# PA2607.301AHL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2607.301AHL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2607-301ahl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2607-301ahl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/38/553-3821-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32A
- **Current Rating (Amps):** 27 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.29mOhm
- **Height:** 0.287" (7.30mm)
- **Inductance:** 300 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.406" L x 0.301" W (10.31mm x 7.65mm)
- **Tolerance:** Â±15%