# PA2247.223NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2247.223NLT
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2247-223nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2247-223nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A
- **Current Rating (Amps):** 16 A
- **DC Resistance (DCR):** 15.8mOhm Max
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
- **Tolerance:** ±20%