# PA2240.472NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2240.472NLT
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2240-472nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2240-472nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14A
- **Current Rating (Amps):** 13.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 13.5mOhm Max
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
- **Tolerance:** ±20%