# PA2202.121NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2202.121NL
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2202-121nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2202-121nl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 84A
- **Current Rating (Amps):** 36 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.48mOhm
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.476" L x 0.394" W (12.10mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** Â±15%