# PA2050.782NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA2050.782NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa2050-782nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa2050-782nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/99/9180991-553-2662-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A
- **Current Rating (Amps):** 13.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 5.1mOhm
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Inductance:** 7.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
- **Tolerance:** ±10%