# PA1494.622NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA1494.622NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa1494-622nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa1494-622nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/38/553-3815-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **Current Rating (Amps):** 9 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.8mOhm Max
- **Height:** 0.290" (7.37mm)
- **Inductance:** 6.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
- **Tolerance:** ±15%