# PA1320.121NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA1320.121NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa1320-121nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa1320-121nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 74A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.48mOhm
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.410" L x 0.315" W (10.41mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±20%