# PA0515.471NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA0515.471NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa0515-471nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa0515-471nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Current Rating (Amps):** 23 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.63mOhm
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
- **Tolerance:** ±20%