# PA0513.211NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA0513.211NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa0513-211nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa0513-211nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/97/08/9197084-553-2900-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 71A
- **Current Rating (Amps):** 45 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.32mOhm
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 210 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.530" L x 0.510" W (13.46mm x 12.95mm)
- **Tolerance:** ±20%