# PA0512.151NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA0512.151NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa0512-151nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa0512-151nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/21/553-2153-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Current Rating (Amps):** 24 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.32mOhm
- **Height:** 0.195" (4.96mm)
- **Inductance:** 150 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%