# P78A03-0500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P78A03-0500
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p78a03-0500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p78a03-0500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/65/12106570-102-3779-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 2 W
- **Size:** 0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)
- **Type:** Linear Regulator Replacement
- **Voltage:** 6V