# P7815-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P7815-500
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p7815-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p7815-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UKCA
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** 93%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 7.5 W
- **Size:** 0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 20V