# P703-12BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P703-12BLK
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Jumper, Specialty
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p703-12blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p703-12blk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Pico Hook
- **2nd Connector:** Socket, Square, 0.025" (0.64mm)
- **Cable Length:** 12.0" (304.80mm)
- **Configuration:** Grabber, Hook to Socket
- **Contents:** 1 Lead, Black
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Temperature Range:** 221°F (105°C)
- **Voltage:** 600VDC
- **Wire Gauge:** 28 AWG