# P6KE68CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P6KE68CA
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p6ke68ca-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p6ke68ca-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 6.8A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 600W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-15 (DO-204AC)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 92V