# P5103ACL60
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P5103ACL60
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Thyristors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p5103acl60
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p5103acl60#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/01/48/2601487-CR1553AB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 40pF, 60pF
- **Current:** 45 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Elements:** 3
- **Supplier Device Package:** TO-220 Modified
- **Voltage:** 8 V