# P51-75-S-E-I36-4.5OVP-000-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P51-75-S-E-I36-4.5OVP-000-000
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p51-75-s-e-i36-4-5ovp-000-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p51-75-s-e-i36-4-5ovp-000-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.5%
- **Applications:** Industrial Automation
- **Features:** Amplified Output, Temperature Compensated
- **Operating Pressure:** 75PSI (517.11kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** 0.5 V ~ 4.5 V
- **Output Type:** Analog Voltage
- **Port Size:** Male - 3/8" (9.52mm) UNF
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Sealed Gauge
- **Termination Style:** Cable 3'
- **Voltage:** 5V