# P51-3000-A-AF-MD-5V-000-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P51-3000-A-AF-MD-5V-000-000
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p51-3000-a-af-md-5v-000-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p51-3000-a-af-md-5v-000-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.5%
- **Applications:** Industrial Automation
- **Features:** Amplified Output, Temperature Compensated
- **Operating Pressure:** 3000PSI (20684.27kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** 1 V ~ 5 V
- **Output Type:** Analog Voltage
- **Port Size:** Male - 9/16" (14.29mm) UNF
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Absolute
- **Termination Style:** MD, 4 Pin
- **Voltage:** 8V ~ 30V