# P50E-052P1-SR1-EA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P50E-052P1-SR1-EA
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p50e-052p1-sr1-ea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p50e-052p1-sr1-ea#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Type:** Center Strip Contact
- **Current Rating (Amps):** 0.5A
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 52
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)