# P50-080P-RR1-EA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P50-080P-RR1-EA
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p50-080p-rr1-ea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p50-080p-rr1-ea#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Lock, Flange
- **Height Above Board:** 0.275" (6.99mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 80
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)