# P50-050SG-S1-EA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P50-050SG-S1-EA
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p50-050sg-s1-ea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p50-050sg-s1-ea#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Socket, Outer Shroud Contacts
- **Features:** Ground Pin
- **Height Above Board:** 0.441" (11.20mm)
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)