# P4KE400A-AP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P4KE400A-AP
- **Manufacturer:** Micro Commercial Co
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p4ke400a-ap
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p4ke400a-ap#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 750mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 400W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-41
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 548V