# P409CP104M275AH221
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P409CP104M275AH221
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p409cp104m275ah221
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p409cp104m275ah221#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/08/38/8708380-399-12025-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 1st
- **Height:** 0.650" (16.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 220
- **Size:** 0.945" L x 0.445" W (24.00mm x 11.30mm)
- **Technology:** RC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 220Ω, C = 0.1µF
- **Voltage:** 275VAC