# P36S101TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P36S101TR
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p36s101tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p36s101tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/97/11/14971144-679-1953-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Rotary for Tool
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Features:** Sealed - Flux Protection
- **Height Above Board:** 0.152" (3.85mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 24VDC