# P3519R-392K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P3519R-392K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p3519r-392k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p3519r-392k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P3/51/9R/P3519R-121KDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.19A
- **Current Rating (Amps):** 1.69 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm Max
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
- **Tolerance:** ±10%