# P33-250S-FST/MHIA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P33-250S-FST/MHIA
- **Manufacturer:** Polytron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p33-250s-fst-mhia
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p33-250s-fst-mhia#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 20 mA
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 71°C
- **Size:** 4.10" L x 2.50" W x 1.25" H (104.1mm x 63.5mm x 31.8mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV